Svi se kunu u “zdravu” granolu – ali evo zašto je stvarno loša za tebe!

Granola je postala omiljen izbor za doručak i užinu među mnogima, često se promovirajući kao “zdrav” užitak pun vlakana. Ipak, koliko god se činila nevino i hranjivo, iza ove privlačne mješavine može se zapravo skrivati nekoliko neželjenih iznenađenja koja mogu utjecati na tvoje zdravlje. Pokušajmo rastaviti sve aspekte granole i otkriti zašto ona nije uvijek najbolji prijatelj tvojim prehrambenim ciljevima.

Što je granola?

Granola je često sastavljena od zobenih pahuljica, orašastih plodova, sjemenki i meda ili nekog drugog zaslađivača. definirana je kao brza i jednostavna opcija za doručak, koja se može lako kombinirati s jogurtom, voćem ili jednostavno konzumirati kao grickalicu. Mnogi je smatraju zdravim izborom zbog vlakana i proteina koje sadrži, ali istina je malo složenija.

Zasićene masti i šećer

Kada kupujemo granolu, često se ne obraća pažnja na sastojke. Često se dodaju rafinirani šećeri kako bi se poboljšala okusa, a neka pakiranja mogu sadržavati čak i više šećera od običnog sladoleda! Primjerice, granola s okusom voća ili čokolade može sadržavati više od 20 grama šećera po porciji. To je ozbiljna količina koja može negativno utjecati na razinu šećera u krvi i povećati rizik od dijabetesa tipa 2.

Porcija i kalorična gustoća

Još jedna zamka su veličine porcija. Čini se da granola izgleda tako nevino da lako prijeđemo s preporučene jedne porcije od 50 g na duplu ili čak trostruku količinu. Time unosimo višestruko više kalorija nego što mislimo. Zamislite ovo: u samo jednoj zdjeli granole možete unijeti istu količinu kalorija kao u fast food hamburgeru! Za one koji pokušavaju smršaviti ili se održavati u formi, ovakva situacija može biti iznimno obeshrabrujuća.

Prerađeni sastojci

Neki brendovi granole također koriste prerađene sastojke, poput umjetnih okusnih pojačivača i konzervansa, kako bi produžili rok trajanja. Iako mnogi proizvođači ističu “prirodne” ili “organske” proizvode, uvijek je važno pažljivo čitati etikete. Mnogi sastojci mogu biti daleko od onoga što bismo smatrali “zdravim”.

Pročitaj više:  Ove tri grickalice koje smatraš zdravima imaju više kalorija nego čips!

Kako odabrati zdraviju granolu?

Kada kupujete granolu, preporučuje se tražiti onu koja sadrži minimalno dodatog šećera, a koja je napravljena od cjelovitih, neprerađenih sastojaka. Pročitajte etiketu: najbolja granola trebala bi imati manje od 5 grama šećera po porciji i više od 5 grama vlakana. Također, orasi i sjemenke trebali bi biti na vrhu popisa sastojaka – to je znak da je proizvod bogat hranjivim tvarima.

Alternativa granoli

Postoji mnogo alternativnih opcija koje su slične granoli, ali znatno zdravije. Možda biste mogli razmotriti domaću granolu, gdje možete kontrolirati svaki sastojak. Uz to, kombinacija običnog jogurta s svježim voćem i orašastim plodovima pruža ti puno više nutrijenata bez dodatnih šećera. Čak ni kao brz doručak, zobene pahuljice s voćem i malo meda nisu loša zamjena za granolu!

Jednostavan recept za domaću granolu

Za sve koji vole eksperimentirati u kuhinji, evo brzog recepta za domaću granolu:

  • 3 šalice zobenih pahuljica
  • 1 šalica orašastih plodova (bademi, orasi ili lješnjaci)
  • ½ šalice meda ili javorovog sirupa
  • ½ šalice kokosovih pahuljica
  • Cimet i sol po želji

Sve sastojke pomiješajte, širite na lim za pečenje i pecite na 180°C oko 20 minuta. I voilà! Dobit ćete zdraviju alternativu punu nutrijenata, bez rafiniranih šećera.

Svi volimo uživati u ukusnoj hrskavoj granoli, ali važno je biti svjestan onoga što konzumiramo. Iako može biti dio zdrave prehrane, često granola nije ono što se čini na prvi pogled. Odabir pravih opcija i kontrola dijelova ključevi su zdravijeg pristupa. Sljedeći put kad budete kupovali granolu ili razmišljali o doručku, možda proučite još pokoju opciju – vaše tijelo će vam biti zahvalno!

Imate pitanje vezano za zdravlje ili prehranu?