Proljev: Zašto se ovaj problem pojavljuje i kako ga riješiti!

Proljev je problem s kojim se mnogi od nas susretnu barem jednom u životu. Bez obzira na to je li uzrokovan nekom hranom, viralnom infekcijom ili stresom, proljev može biti iznimno neugodna situacija koja ometa svakodnevni život. U ovom članku razmotrit ćemo zašto se proljev javlja, kako ga prepoznati, te koje korake možete poduzeti da bi ga sanirali i prevladali.

Što uzrokuje proljev?

Proljev može biti uzrokovan nizom faktora, a najčešći su:

Infekcija

Viralne i bakterijske infekcije često su prvi krivci. Rotavirus i norovirus najpoznatiji su virusi koji izazivaju proljev, osobito kod djece. Bakterije poput E. coli ili salmonele često dolaze kroz zaraženu hranu ili vodu. Ukoliko ste nedavno putovali ili konzumirali spornu hranu, povećava se vjerojatnost nastanka proljeva.

Prehrambene intolerancije

Ponekad naše tijelo ne podnosi određene namirnice, kao što su laktoza ili gluten, što može dovesti do problema s probavom i proljeva. Primjerice, ako netko s netolerancijom na laktozu pojede mliječne proizvode, može doživjeti nasilne grčeve i proljev.

Stres i anksioznost

Naši živci imaju značajan utjecaj na probavni sustav. Često u stresnim situacijama, tijelo reagira na način koji može izazvati proljev. To je stanje poznato kao “živčani stomak”, gdje emocije direktno utječu na probavu. Ovdje se preporučuje korištenje tehnika opuštanja kao što su meditacija ili duboko disanje.

Simptomi proljeva

Iako je proljev sam po sebi prilično jasan, postoje različite stope ozbiljnosti. Osim čestih i vodenih stolica, možda ćete primijetiti:

  • Bolove ili grčeve u trbuhu,
  • Osjećaj hitnosti,
  • Moguće stanje groznice,
  • Dehidraciju – koja može biti opasna, osobito kod djece i starijih osoba.

Kako sanirati proljev?

Kada se suočite s proljevom, postoji nekoliko načina na koje možete olakšati stanje i skratiti vrijeme trajanja. Osnovna pravila uključuju:

Pročitaj više:  Šokantno: Proljev i zatvor stolice – istina koju liječnici ne žele da saznate!

Pijte dovoljno tekućine

Gubitak tekućine je najznačajnija opasnost koju proljev donosi. Preporučuje se konzumacija vode, juha ili specijalnih rehidracijskih otopina koje možete kupiti u ljekarnama. Izbjegavajte alkohol i gazirane napitke koji mogu pogoršati stanje.

Pridržavajte se BRAT dijete

BRAT dijeta, koja se sastoji od banane, riže, jabuka i tosta, idealna je kada se oporavljate od proljeva. Ove namirnice su nježne za probavni sustav i pomažu u učvršćivanju stolice.

Bodite oprezni s prehranom

Izbjegavajte masnu, začinjenu ili prženu hranu dok se ne oporavite. Uvesti možete kuhano povrće i piletinu. Ove namirnice su lako probavljive.

Kada posjetiti liječnika?

Iako proljev često prolazi sam, postoje situacije kada je najbolje potražiti savjet liječnika. U slučajevima jakoj dehidracije, krvi u stolici, jakih bolova u trbuhu ili kada proljev traje duže od 48 sati, samoliječenje možda neće biti dovoljna opcija.

Prevencija proljeva

Spriječiti proljev je često lakše nego ga liječiti. Evo nekoliko savjeta:

Pravilna higijena

Pranje ruku prije jela i nakon odlaska u toalet bitna je preventivna mjera. Također, trudite se konzumirati provjerenu i zasićenu (kuhanu) hranu, osobito kada putujete.

Izbjegavajte prekomjernu konzumaciju alkohola i neuredne hrane

Nadgledanje unosa alkohola i izbjegavanje rizičnih hrane, osobito u otvorenim ili sumnjivim restoranima, može umnogome smanjiti rizik od infekcija koje izazivaju proljev.

Proljev može biti neugodno i nepredvidivo stanje, no s pravim informacijama i savjetima možete ga prevazići. Važno je da slušate svoje tijelo i poduzmete odgovarajuće korake kako biste se što prije oporavili. Uvijek imajte na umu da je prevencija ključ i da je briga o zdravlju uvijek na prvom mjestu.

Imate pitanje vezano za zdravlje ili prehranu?